08.08.2024  Piotr

Z przyjemnością przedstawiamy nasz najnowszy raport - czwarty z kolei, w którym przedstawiamy wyniki badania dotyczącego zarobków w sektorze automatyki i robotyki. W badaniu tym wzięło udział 728 osób, które podzieliły się informacjami o swoim doświadczeniu i zarobkach. Ankieta była dostępna na Facebooku, LinkedIn oraz na naszej stronie RobotaAutomatyka.pl.


Mamy nadzieję, że raport ten będzie pomocny inżynierom w odpowiedniej wycenie swojej pracy, a pracodawcom pozwoli lepiej konkurować o najlepszych specjalistów poprzez oferowanie konkurencyjnych wynagrodzeń.

Wykształcenie

77% badanych ma wyższe wykształcenie, ale również co piąty ankietowany posiada wykształcenie średnie - techniczne.

Języki obce

W analizie kompetencji językowych wśród specjalistów z dziedziny automatyki i robotyki, biegłość w języku angielskim jest najczęściej spotykana i wynosi 98%. Spośród nich znacząca grupa inżynierów - stanowiąca 14% respondentów - posługuje się zarówno angielskim, jak i niemieckim. Istnieje również niewielki odsetek poliglotów, którzy władają również bardziej egzotycznymi językami.

Rodzaj zatrudnienia

Większość osób (80,6%) pracuje na podstawie umowy o pracę. Umowy B2B lub kontrakty wybiera 14,6% respondentów. Pozostałe 4,8% to głównie studenci, osoby początkujące w branży oraz stażyści, zatrudnione na umowie zlecenie. Są to stałe proporcje, niezmieniające się z roku na rok.

Wyjazdy i rozruchy

Wyjazdy są ważnym elementem pracy specjalistów w branży automatyki i robotyki. Niemal zawsze oferują wynagrodzenie wyższe niż to dostępne w Polsce, ale oczywiście odbywa się to kosztem życia prywatnego. W naszym badaniu zbadaliśmy tę kwestię. Wyniki wskazują, że 51,5% respondentów pracuje przez co najmniej 10% czasu na wyjazdach u klienta. W stosunku do roku ubiegłego jest to o 3 punkty procentowe mniej

Nadgodziny

Powszechnie znanym jest fakt, że zawód automatyka, szczególnie dla osób często delegowanych na wyjazdy, charakteryzuje się specyficznym rytmem pracy. Analiza zebranych odpowiedzi pokazuje, że aż 54% specjalistów pracuje poza standardowymi godzinami pracy. To sprawia, że rzeczywiste wynagrodzenie na koniec miesiąca może znacznie różnić się od podstawowej kwoty brutto.

Umowa o pracę – średnie zarobki brutto

Nie jest zaskoczeniem, że wyższy staż pracy przekłada się na wyższe zarobki. Na wykresie można zauważyć, że zarobki osiągają plateau po około 10 latach.

Umowa o pracę – średnie zarobki netto

Analiza zarobków netto w tym raporcie opiera się na średnich miesięcznych wynagrodzeniach z ostatnich 12 miesięcy, uwzględniając diety, bonusy, premie i inne dodatki. Dlatego nie jest zaskakujące, że respondenci często deklarowali wyższe kwoty "na rękę" w porównaniu do wynagrodzenia brutto.

Patrząc na wykres zarobków brutto w większości kategorii doświadczenia zawodowego, nie zauważamy znaczących różnic w pensjach między specjalistami często podróżującymi służbowo, a tymi, którzy wyjeżdżali sporadycznie lub wcale. Jednak kiedy weźmiemy pod uwagę zarobki netto, uwzględniając nadgodziny, diety oraz premie, te różnice stają się bardziej widoczne.

 
 
Umowa o pracę – uśredniona stawka godzinowa netto

W naszej branży wielu specjalistów pracuje poza standardowymi, etatowymi godzinami. Dlatego bardziej miarodajnym podejściem do porównania zarobków może być przedstawienie wynagrodzenia w przeliczeniu na godzinę pracy. Urlopy i L4 nie zostały uwzględnione w kalkulacji.

Umowa o pracę – mediana, minimalne oraz maksymalne wynagrodzenie netto

Aby zrozumieć, jak duże są różnice w wynagrodzeniach na tym rynku, warto przyjrzeć się kwotom minimalnym, maksymalnym oraz medianom zarobków.

Umowa o pracę – tabela zarobków

Poniżej zestawienie zarobków według stażu pracy. Aby zapewnić transparentność i umożliwić samodzielną ocenę wiarygodności zebranych informacji, podajemy również liczbę odpowiedzi w każdej kategorii.

Umowa o pracę – średnie zarobki netto w zależności od gałęzi przemysłu

Według naszych danych, pracując w Polsce na etacie, najwyższe zarobki można osiągnąć w branży energetycznej oraz intralogistyce.

Umowa o pracę – średnie zarobki netto w zależności od rodzaju pracy

Nie jest zaskoczeniem, że najwyższe zarobki można osiągnąć przy uruchamianiu nowych linii. Na drugim miejscu znajdują się serwisanci urządzeń. Praca inżynierów w obu tych kategoriach wiąże się z licznymi podróżami służbowymi.

Umowa o pracę – średnie zarobki netto w zależności od województwa

Nie jest zaskoczeniem, że w niektórych województwach zarabia się lepiej niż w innych.

Skłonność do relokacji i podjęcia pracy za granicą

Na pytanie o gotowość do podjęcia pracy za granicą, 40% respondentów odpowiedziało twierdząco. Z kolei 34% deklaruje, że nie rozważałoby relokacji, a 26% respondentów nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dokonując porównania z rokiem ubiegłym zauważalna jest malejąca chęć do pracy zarobkowej poza Polską.

Potencjalne czynniki motywujące do pracy za granicą

Najczęściej wymieniane warunki podjęcia pracy za granicą to - niemal zawsze - przyczyny finansowe. Kolejne istotne warunki to wsparcie w relokacji, oraz rozwój zawodowy, związany z możliwością zdobycia doświadczenia i uczestnictwem w ciekawych projektach.

Praca na kontraktach oraz B2B

Z danych dotyczących zarobków automatyków i robotyków pracujących na kontraktach B2B wynika, że zarobki w tej branży są bardzo zróżnicowane, zależne od doświadczenia i specjalizacji. Średnie miesięczne zarobki brutto wahają się od 4000 PLN do nawet 90000 PLN, przy czym wyższe zarobki są zazwyczaj osiągane przez osoby z dłuższym stażem pracy. Pracownicy z ponad 10-letnim doświadczeniem mogą liczyć na wynagrodzenia brutto w przedziale 20000-30000 PLN miesięcznie. Większość osób pracujących w takiej formie, po odliczeniu kosztów i podatków, osiąga zarobki od 15000 do 25000 PLN netto miesięcznie.

Praca w takim charakterze jest szczególnie powszechna w branży automotive. Ponadto, podobnie jak w przypadku pracowników etatowych, kontraktorzy, którzy często uczestniczą w wyjazdach i rozruchach, zazwyczaj zarabiają więcej. Ponad połowa kontraktorów spędza powyżej 50% czasu pracy na rozruchach.

Średnia stawka godzinowa netto dla automatyków i robotyków waha się od 50 PLN do ponad 300 PLN za godzinę, co zależy od specjalizacji i doświadczenia.

Stawki w Polsce (poza wyjątkami) oscylują w okolicach 110PLN/h +/-30%.


Pracując na kontrakcie warto pomyśleć o ubezpieczeniu. Jeśli szukasz odpowiedniego (a niełatwo takie znaleźć), to z czystym sumieniem polecamy naszego znajomego agenta (link), który kwestię ubezpieczeń dla automatyków ma w małym paluszku. Możesz się powołać na RobotaAutomatyka.pl. ;)

Porównanie z rokiem poprzednim

Rozkład danych dotyczących wykształcenia, biegłości w językach obcych, formy zatrudnienia oraz skłonności do pracy w nadgodzinach w tym roku jest podobny do obserwowanego w latach poprzednich.


Obserwujemy raczej nieznaczny wzrost wynagrodzeń zarówno wśród osób pracujących stacjonarnie oraz nieco większy wśród tych, którzy podróżują służbowo przez ponad 10% czasu.



Przygotowanie raportu zajęło bez mała dwadzieścia godzin. Jeśli chciałbyś się odwdzięczyć za naszą pracę, możesz postawić nam kawę.

Możesz również zapoznać się z raportem z zeszłego roku.

Jeśli znalazłeś błąd, to daj znać na [email protected].