Blog

Przeglądaj artykuły według kategorii
Polecane artykuły
Raport Zarobków 2023
28.08.2023 Piotr
Zapoznaj się z najnowszym raportem dotyczącym zarobków w branży automatyki na 2023 rok. Prezentujemy aktualne statystyki i dane płacowe dla automatyków. Zrozum rynek pracy i dowiedz się, ile możesz zarobić!
Raport Zarobków 2022
06.08.2022 Piotr Tracichleb, Krzysztof Woźniak
Raport zarobków automatyków i robotyków w 2022 roku. Zebraliśmy szczegółowe dane z rynku pracy, a teraz udostępniamy je dla naszych Czytelników.
Czy automatyk może zarabiać 40 tysięcy?
14.12.2021 Piotr Tracichleb
Czy, i jeśli tak, to gdzie można zarabiać 40 tysięcy złotych miesięcznie jako automatyk? Zanim przeczytasz ten artykuł do końca, dowiesz się co możesz poprawić i jak pokierować swoją karierą, aby takie kwoty nie były abstrakcją.
Jak wygląda praca automatyka?
14.12.2021 Piotr Tracichleb
Dzisiaj opowiem Ci jak wygląda praca automatyka “rozruchowca”.
Q&A , odpowiedzi na pytania dotyczące przemysłu automotive - rozmowa z Radosławem Lebkiem cz. 3
21.05.2022 Piotr Tracichleb
Jest to trzecia część wywiadu z Radosławem Lebkiem. Tym razem odpowiemy na pytania zadane podczas live’u. Porozmawiamy również o tym, czy ciężko jest przejść z automotive do przemysłu ciężkiego.
Praca automatyka w delegacji, standaryzacja w przemyśle automotive- rozmowa z R. Lebkiem cz.2
14.05.2022 Piotr Tracichleb
Poruszymy temat pierwszych praktyk automatyka- dowiecie się, co sprawdzić i o co zapytać, by być pewnym przyszłego miejsca pracy. Porozmawiamy też o zaletach pracy stacjonarnej automatyka oraz wymienimy się doświadczeniami z delegacji.
Czym różni się praca automatyka w przemyśle ciężkim od automotive? - rozmowa z R. Lebkiem cz. 1
07.05.2022 Piotr Tracichleb
O tym jak wygląda praca w przemyśle automotive oraz jak kształtują się zarobki w zawodzie automatyka opowie nam Radosław Lebek w pierwszej części naszej rozmowy. Jeżeli ciekawi Was jak wygląda praca w przemyśle ciężkim, to zapraszamy do lektury!
Q&A , pytania dotyczące programowania wysokopoziomowego - rozmowa z M. Kurantowiczem cz. 3
23.04.2022 Piotr Tracichleb
Wspólnymi siłami odpowiemy na zadane przez Was podczas live’u pytania. Poruszymy tematy związane z pracą na pograniczu przemysłu oraz IT. Rozważmy też kwestie przydatności Java oraz Python w automatyce.
Przemysł/ IT - jak może wyglądać praca programisty? - rozmowa z Maciejem Kurantowiczem cz. 2
09.04.2022 Piotr Tracichleb
Nadszedł czas na drugą część wywiadu z Maciejem Kurantowiczem. Tym razem omówimy rodzaje branż w automatyce i robotyce. Porozmawiamy także o programowaniu obiektowym/ wysokopoziomowym w automatyce oraz nauce automatyki na Raspberry Pi.
Inne ścieżki kariery automatyka - rozmowa z Maciejem Kurantowiczem cz. 1
02.04.2022 Piotr Tracichleb
O tym jak wygląda praca jako wsparcie techniczne oraz od czego zacząć, by nabyć doświadczenie jako inżynier sprzedaży dowiecie się od Macieja Kurantowicza. Dziś pierwsza z trzech części naszej rozmowy. Zapraszamy serdecznie!
Q&A , odpowiedzi na pytania dotyczące pracy robotyka - rozmowa z Anną Kopycką cz. 3
26.03.2022 Piotr Tracichleb
Dziś czas już na trzecią, i niestety ostatnią część rozmowy z Anną Kopycką. Porozmawiamy o tym jak to jest być w zespole jako młody automatyk/ robotyk. Rozważmy też kwestie przydatności studiów drugiego stopnia w karierze robotyka.
Jak wygląda rozmowa rekrutacyjna robotyka?- rozmowa z Anna Kopycką cz.2
19.03.2022 Piotr Tracichleb
Rozmowę tę rozpoczniemy od tematów związanych z Utrzymaniem Ruchu oraz możliwościami rozwoju w robotyce. Jeżeli zastanawiacie się, jak Ania odnajduje się w tej profesji oraz czy trudno było jej wykształcić się w tym kierunku- zapraszamy do lektury!
Czy praca robotyka jest odpowiednia dla kobiety? O tym opowiada Anna Kopycka cz.1
16.03.2022 Piotr Tracichleb
Jak wygląda praca robotyka on-line? Jak wygląda praca robotyka off-line? O kobiecej perspektywie na zmaskulinizowany świat produkcji przemysłowej i o innych sprawach rozmawialiśmy z Anną Kopycką.
Jak wygląda rozwój zawodowy automatyka w Holandii? - rozmowa z Markiem Halaczkiem, cz.3.
05.03.2022 Piotr Tracichleb
Poruszymy tematy związane z językiem programowania sterowników oraz dowiemy się jak wygląda rozwój zawodowy automatyka w Holandii.
Work-life balance automatyka, delegacje za granicą - rozmowa z Markiem Halaczkiem cz. 2
26.02.2022 Piotr Tracichleb
W dzisiejszej części wywiadu z Markiem Halaczkiem porozmawiamy o tym jak wygląda work-life balance automatyka pracującego na wyjazdach. Poruszymy temat zarobków w Holandii oraz systemów podatkowych, jakie tam funkcjonują.
Praca automatyka w Holandii, branża automotive a material handling - rozmowa z M. Halaczkiem cz. 1
19.02.2022 Piotr Tracichleb
W dzisiejszej rozmowie omówimy początki kariery automatyka w branży automotive. Tym samym przeanalizujemy różnice pomiędzy branżami automotive oraz material handling. Wymienimy też swoje spostrzeżenia na temat pracy oraz życia automatyka w Holandii.
Gdzie jako automatyk nauczyć się programowania systemów DCS? - rozmowa z Maciejem Aniołem cz. 3
12.02.2022 Piotr Tracichleb
W trzeciej części wywiadu Maciej Anioł udzieli rad dla początkujących automatyków. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak kształtują się zarobki w przemyśle energetycznym oraz gdzie nauczyć się programowania systemów DCS - zapraszamy do lektury!
Automatyk w Arabii Saudyjskiej - rozmowa z Maciejem Aniołem cz. 2
05.02.2022 Piotr Tracichleb
Porozmawiamy o odnawialnych źródłach energii w przemyśle energetycznym. Omówimy, czym różni się sterowanie DCS od sterowania PLC oraz poruszymy też kwestię języków wysokopoziomowych w programowaniu sterowników PLC.
O tym jak wygląda praca automatyka w przemyśle energetycznym - rozmowa z Maciejem Aniołem cz. 1
29.01.2022 Piotr Tracichleb
W pierwszej części wywiadu Maciej Anioł nakreśli nam jak wygląda praca automatyka w przemyśle energetycznym. Porozmawiamy też o tym, jak wyglądają systemy sterowania w elektrowni oraz scharakteryzujemy krótki pokaz panelu z systemem DCS.
Czego warto się uczyć jako początkujący automatyk? - rozmowa z Kamilem Jastrzębskim cz. 3
22.01.2022 Piotr Tracichleb
Poruszymy tematy związane ze szkoleniami automatyków. Rozważmy kwestie przydatności automatykowi studiów MBA oraz dowiemy się, czy można się nazwać mistrzem programowania sterowników PLC, tuż po skończeniu studiów na kierunku automatyka i robotyka.
Inwestowanie w siebie według trenera szkoleń z automatyki - rozmowa z Kamilem Jastrzębskim cz. 2
08.01.2022 Piotr Tracichleb
Poruszymy tematy związane ze szkoleniami stacjonarnymi oraz online dla automatyków. Porozmawiamy również o wpływie pandemii na aktualną sytuację na rynku automatycznym jak i zapotrzebowaniu na specjalistów w branży.
O tym jak wygląda kariera i praca automatyka. Wywiad z Łukaszem Dziewięckim – cz. 1
14.12.2021 Piotr Tracichleb
O tym jak wygląda praca automatyka i co może robić po studiach, czy automatyk może pracować zdalnie i jakie umiejętności powinien posiadać dowiecie się od Łukasza Dziewięckiego.
Przemysł 4.0 i perspektywy automatyków w Europie – rozmowa z Łukaszem Dziewięckim cz. 2
14.12.2021 Piotr Tracichleb
O tym, czy w Europie będzie brakować automatyków i robotyków, co to jest przemysł 4.0, o zarobkach oraz o tym jak zaczynać jako automatyk rozmawialiśmy z Łukaszem Dziewięckim.
O tym czym są systemy MES oraz o językach programowania – rozmowa z Łukaszem Dziewięckim cz. 3
14.12.2021 Piotr Tracichleb
O tym, co to są systemy MES, w jakich językach programować PLC oraz czy łatwo jest się przebranżowić na automatykę rozmawialiśmy z Łukaszem Dziewięckim. Dziś trzecia (ostatnia) część naszej rozmowy.
Praca i zarobki automatyka w Irlandii. Rynek oczami rekrutera – rozmowa z Marcelem Skolimowskim
14.12.2021 Piotr Tracichleb
Jeśli chcesz poznać zasady działania rynku irlandzkiego oraz wymagania pracodawców w Irlandii – zapraszamy do lektury! Marcel Skolimowski przedstawi nam Irlandię z perspektywy rekrutera w branży automatyków oraz robotyków.
Pierwsze kroki w pracy automatyka- rozmowa z Kamilem Jastrzębskim, twórcą “Automatycznego Podcastu”
14.12.2021 Piotr Tracichleb
W pierwszej części wywiadu Kamil Jastrzębski z “Automatycznego Podcastu” zdradzi nam, od czego zacząć, by nabyć doświadczenie jako specjalista automatyk.